Logistikfastighet når guldnivå i WELL-certifiering
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
För första gången utfärdar International WELL Building Institute en guldcertifiering för ett fullt utrustat logistikprojekt. Logistiskfastighetsföretaget Prologis har erhållit WELL Certified Gold för sin DC5 fastighet i Tilburg, Nederländerna.
Den 25 800 kvadratmeter stora fastigheten är byggd för Pantos Logistics och är utvecklad i samarbete med International WELL Building Institute, IWBI. Certifieringen är inriktad på alla aspekter av byggverksamheten inom hela ramen för projektdesign och konstruktion. Med smart teknologi gör man det möjligt för människor att interagera med byggnaden. Innovativa designkoncept som växtväggar ger en grön miljö som förbättrar luftkvaliteten inomhus och fungerar som ett komplement till den i övrigt industriella designen.
‒ Att slutföra Tilburg DC5 var ett bra sätt för oss att utforska WELL-konceptet. Att gå över till ett förhållningssätt där människan sätts i centrum även hos logistikfastigheter är en ögo
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

