Expertgrupp ska arbeta för cirkulär anläggningsindustri
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Regeringens initiativ Delegationen för Cirkulär Ekonomi har beslutat att man ska fokusera på anläggningsindustrin och har bildat en expertgrupp av ledande experter och branschföreträdare.
Anläggningsindustrin genererar stora mängder överskott, ca 40-60 miljoner ton, varav endast en bråkdel säljs på marknaden igen. Gruppens uppdrag är att ta fram konkreta förslag på åtgärder till regeringen som kan bidra till ett cirkulärt materialflöde inom berg, jord, betong, asfalt och fyllnadsmaterial. Initiativgruppens kommer under hösten att ge förslag till förändringar av vägledning, regelverk, lagstiftning och andra styrmedel som inom 1-3 år kan skapa mer hållbara materialflöden för byggmaterial i mark- och anläggningsindustrin. Bland de frågor som gruppen vill lösa finns tydliga nationella riktlinjer, end-of-waste-kriterier, effektiv tillsyn vid återvinning och lokala anläggning för återvinning.
Konferens i höst
Expertgruppen kommer att bestå av represe
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

