Ikoniskt landmärke utvecklas till fullservicehus

Ikoniskt landmärke utvecklas till fullservicehus

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Det välkända landmärket på Sveaplan är nu under både inre och yttre utveckling.

När Wenner-Gren Center återinvigs 2027 kommer både nya och befintliga hyresgäster att bemöta fräscha kontorslokaler, moderna gemensamma utrymmen och ett enhetligt serviceutbud – allt gjort med omtanke och respekt för byggnadens arkitektoniska och kulturhistoriska betydelse.

En viktig del av utvecklingen av Wenner-Gren Center är det nya serviceutbudet som samlas under ett tak. Beläget där Sveavägen möter Brunnsviken, kommer den livliga och inbjudande lobbyn att innehålla en bemannad reception samt ett omfattande utbud av tjänster som syftar till att underlätta arbetsdagen och främja gemenskapen bland besökarna. Receptionen erbjuder olika tjänster kopplade till kontorsverksamhet och möten, inklusive hjälp med bokningar av konferenser och inköp. I nära anslutning till receptionen kommer det att finnas en kaffebar som serverar kaffe, godsaker och enklare rätter.

Dessutom kommer fastigheten att få flera nya och uppgraderade funktioner:

Wenner-Grens Matsal, som erbjuder luncher och affärsmöten, med möjlighet att hyra hela restaurangen för kvällsevenemang.
Ett modernt gym, utrustat för både konditions- och styrketräning, inklusive fria vikter och ett område för yoga. Gästerna får tillgång till personlig träning.
Cykelrum med omklädningsmöjligheter, duschar och torkskåp.
Konferenslokal med mötesrum av olika storlekar samt en hörsal med plats för upp till 180 personer.
En festvåning på taket med panoramautsikt över Stockholm, nu i ett fräschare format.

– I Wenner-Gren Center ska det vara enkelt för våra hyresgäster att mötas, arbeta fokuserat, träna och ta emot gäster – allt samlat i samma hus. All service man kan tänkas behöva kommer finnas i fastigheten, säger Karl Henrik Lenneryd, uthyrningsansvarig för Wenner-Gren Center på Fabege.

Fabege har tecknat avtal med Carotte Group som samarbetspartner, för drift av mat- och servicefunktioner i fastigheten.

– Sedan min första dag på Carotte, för över ett decennium sedan, har Wenner-Gren Center varit en fastighet som vi på Carotte haft en tydlig ambition att arbeta med. Det är en unik plats, och vi ser fram emot att tillsammans med våra partners på Fabege leverera mötesupplevelser i världsklass, säger Christian Mertzig, huvudägare av Carotte Group.

Annons

Flexibla kontorslösningar för olika behov

Vid Wenner-Gren Center kommer vi att tillhandahålla anpassningsbara kontorslösningar. Vi erbjuder halva våningsplan, cirka 200 kvadratmeter stora, som rymmer upp till 20 arbetsplatser, samt hela våningsplan på cirka 400 kvadratmeter, anpassade för högst 40 arbetsplatser. Det finns också möjlighet att hyra flera våningsplan.

– Vi erbjuder även NOW, inflyttningsklara kontor med fast månadskostnad och flexibla hyresavtal. Kontoren är färdigmöblerade och inkluderar service som städning, kaffe, Wi-Fi och fullt utrustade mötesrum, fortsätter Karl Henrik Lenneryd.

Ett byggnadsverk med nya synvinklar

Höjdprofilen utgör en central del av Wenner-Gren Centers karaktär. Med sina 24 våningar och en totalhöjd av 74 meter kan byggnaden stoltsera med vidsträckta utsikter över Stockholms centrala delar, Brunnsviken och stadens norra regioner – ett perspektiv som få andra kontorsbyggnader kan matcha.

Byggnaden har fått en blå klassificering av Stockholms stad, vilket innebär den högsta nivån av kulturhistoriskt skydd. Detta ställer särskilt höga krav på renoveringar, där det är viktigt att bevara husets karaktär och arkitektur samtidigt som nutida lösningar för arbetslivet, service och hållbarhet införlivas.

– I en blåklassad byggnad måste varje beslut vägas noggrant. Vår ambition är att bevara husets karaktär samtidigt som vi genomför nödvändiga uppgraderingar invändigt och utvändigt, säger Sara Hansdotter, projektchef för Wenner-Gren Center på Fabege.

I början av 2027 kommer vi att återförenas med både nya och tidigare hyresgäster i ett klassiskt hus som har genomgått en omfattande renovering. Redan i mars 2026 kommer det att finnas en visningsvåning som är färdig och inredd för besök.

 

[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.