Varför är det utmanande att förändra våra vanor? När är energilager en effektiv lösning? Och hur kan grannar påverka samhället positivt? Detta och ytterligare ämnen kommer att diskuteras när HSB Living Lab inbjuder till HSB Living Lab Live den 17–20 november i Göteborg. Under dessa fyra dagar presenterar man insikter från ett decennium av forskning och praktiska tester i en verklig boendemiljö.
HSB Living Lab i Göteborg har blivit en exceptionell testplattform för att skapa framtidens hållbara bostäder. Sedan 2016 har byggnaden fungerat både som hem och forskningsmiljö, där forskare och utvecklare har analyserat och utvärderat olika lösningar under en period av tio år. Sedan labbets start har nästan 250 projekt genomförts där.
Nu samlas forskningen, insikterna och resultaten under HSB Living Lab Live, som precis har öppnat för registrering. Besökare får möjlighet att träffa forskarna bakom projekten, utforska initiativen, delta i guidade turer och ta del av ett omfattande seminarieprogram som även är tillgängligt digitalt.
– Tio år i HSB Living Lab har lärt oss hur viktigt det är att forskning och utveckling får ske i verkliga miljöer. Det kräver både mod att pröva och uthållighet att följa upp. Här har vi snabbare kunnat förstå vad som fungerar, vad som inte gör det och vilka förändringar som faktiskt gör skillnad. När bostads- och fastighetssektorn behöver minska sin klimatpåverkan är det nödvändigt att testa, utvärdera och sprida hållbara lösningar, säger Emma Sarin.
Från smart teknik till förändrade vanor
Under HSB Living Lab Live står några av framtidens viktigaste boendefrågor i centrum: hur vi använder energi och vatten, hur grannskap kan stärka trygghet och gemenskap och hur innovationer kan gå från test till verklig användning.
I seminarieprogrammet medverkar bland annat Larry Toups, NASA Emeritus, i samtalet ”Bakom kulisserna – hur höll vi HSB Living Lab levande i tio år?”
En annan deltagare är klimatforskaren Maria Wolrath Söderberg från Södertörns högskola. Tillsammans med bland andra Helena Strömberg, forskare på Chalmers, tar hon sig an glappet mellan vad vi vet och hur vi faktiskt lever: varför är det så svårt att ändra våra energi- och vattenvanor, trots att vi vet hur vi kan spara?
Veckan bjuder också på samtal om energilager i fastigheter, vad som hindrar vattenbesparande lösningar från att få större spridning och hur grannar kan bidra till gemenskap och beredskap.
Sist ut är ett samtal om hållbarhetens tankevurpor och vad som får människor, organisationer och beslutsfattare att gå från insikt till handling.
– Det speciella med HSB Living Lab är möjligheten att testa och utforska i en verklig boendemiljö. Det har gett värdefull kunskap som vi inte hade kunnat få annars, säger Emma Sarin, projektchef fö r HSB Living Lab.
Praktisk information
Datum: 17–20 november 2026
Plats: HSB Living Lab, Elektrovägen 4, Göteborg
Deltagande: På plats i huset. Alla seminarier går också att följa digitalt.

