E. ON har officiellt öppnat den moderniserade transformatorstationen i Hyllie, Malmö. Denna investering på mer än 200 miljoner kronor ökar elöverföringskapaciteten i området dubbelt så mycket. Detta projekt utgör en betydande framsteg för att stödja fortsatt elektrifiering, nya verksamheter och hållbar utveckling i sydvästra Malmö.
– Hyllie är ett av Malmös mest expansiva områden och en motor för stadens tillväxt. Med den här investeringen säkerställer vi att elnätet kan möta både dagens och morgondagens behov – från bostäder och företag till laddinfrastruktur och lokal elproduktion, säger Philip Thunborg, stadsansvarig för Malmö på E.ON.
Den uppgraderade anläggningen har tagit bort en tidigare begränsning i elnätet. Kapaciteten har ökat två gånger, vilket möjliggör nya investeringar, fler jobbmöjligheter och fortsatt utveckling av staden i regionen.
– Tillgång till el är en avgörande fråga för Malmös utveckling. När elnätet hänger med kan företag etablera sig, bostäder byggas och klimatomställningen accelerera. Den här investeringen är därför viktig långt utanför själva anläggningen, säger Philip Thunborg.
Revolutionerande teknik utan SF6
Transformatorstationen i Hyllie representerar en av de första anläggningarna där alla delar är utan användning av SF6, en växthusgas som har en betydande negativ påverkan på klimatet.
– Det här är ett viktigt steg framåt, inte bara för Malmö utan för hela energibranschen. Att kunna bygga och driva elnätsanläggningar utan SF6 innebär ett tydligt framsteg och är en del av vårt arbete för att minska vår egen miljöpåverkan, säger Philip Thunborg.
Möjliggör elektrifiering och nya etableringar
Den ökade kapaciteten i elnätet möjliggör:
fler bostäder och företagsetableringar
utbyggnad av laddinfrastruktur
anslutning av lokal förnybar elproduktion, som solceller
Samtidigt förbättrar investeringen pålitligheten av leveranser i en region där elbehovet ökar kraftigt.
Främjar biologisk mångfald
Inom ramen för projektet har åtgärder utförts för att öka den biologiska mångfalden i området, vilket inkluderar skapande av bihotell och sandblottor för att stödja pollinerande insekter.
En del av en historisk investeringsstrategi
Investeringen i Hyllie ingår i E. ONs största elnätsprogram någonsin. Mellan 2024 och 2027 kommer företaget att investera 27 miljarder kronor i Sveriges elnät.
– Elnätet är grunden för både jobb, tillväxt och klimatomställning. Med den här typen av investeringar bygger vi ett Malmö som kan fortsätta växa både hållbart och långsiktigt, säger Philip Thunborg.

