Skoltak och koppar från Stadsmuseet blir ny kretsloppspark

Skoltak och koppar från Stadsmuseet blir ny kretsloppspark

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Den nya Kretsloppsparken i Högsbo börjar nu ta form. Den byggs av återvunnet och överblivet byggmaterial som hämtats från många olika platser i Västsverige. I denna park hittar man det gamla undertaket från Noleredsskolan, ett staket från Migrationsverket, grön kopparplåt från Stadsmuseet, samt en mängd material som samlats in av experter inom återbruk från Herrljunga, Falkenberg och Göteborg.

– Vårt mål är att halvera klimatutsläppet jämfört med en traditionell nybyggnation och nu är siffran på 49,7 procent. Det hade aldrig gått utan den hjälp som vi fått från alla som har bidragit med byggmaterial, säger Christian Motter, projektledare på det kommunala fastighetsbolaget Higab.

Återbruksbutiken får nya fasader från återbruk

Den kommande året förväntas den nya Kretsloppsparken öppna i Högsbo. Den planeras att vara tre gånger större än nuvarande återvinningscentral och ska inkludera två byggnader för återbruksbutik och verkstad, samt ett café. Båda stora delarna har nu blivit färdiga, mycket tack vare användningen av återvunnet material.

Byggnaden för butik och verkstad är gjord av tegel från Bruksspecialisten i Falkenberg och ska snart ha ett trägolv av spillmaterial från Almedals golv, samma teknik som användes för trappan på Göteborgs stadsbibliotek. Inuti kommer det gamla koppartaket från Stadsmuseet, som har funnits i 70 år, att fungera som en fondvägg och dekorera kassadisken. Byggnaden för caféet är belagd med rester av plåtskivor från Apells plåt och därav de varierande färgerna. Snart ska hela ytan målas i en enhetlig nyans. Inomhus har ett stengolv från Herrljunga Terrazzo installerats; de skapar cirkulära terrazzo-golv av krossat rivningsavfall.

Den sista procenten blir en stor utmaning

Det mest betydande klimatavtrycket vid byggnationer kommer från stål och betong. Därför har man försökt att i möjligaste mån använda begagnat stål eller det som tillverkas av återvunnet skrot och fossilfri energi. Den använda betongen innehåller både cement och slagg, vilket har bidragit till att minskningen av avtrycket blir möjligt. Att lyckas nå de sista 0,3 procenten för att uppfylla klimatmålen kommer dock att utgöra en stor utmaning.

– Nu har vi gjort allt vi har kunnat med stål och betong. Och det är de materialen som gör den största skillnaden. Därför måste vi jobba ännu hårdare med andra material för att få ner siffrorna, säger Christian Motter.

Om projektet

Arbetet med att nå klimatmålet i projektet görs av uppdragsgivaren Kretslopp och vatten tillsammans med byggherren Higab, totalentreprenören Skeppsviken tillsammans med underentreprenörer och leverantörer och projektets arkitekter och återbrukssamordnare Kaminsky Arkitektur.

Byggprojektet beräknas vara klart i slutet av 2026. Nästa år är det tänkt att anläggningen ska öppna.

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.