Ny samverkansorganisation ska utveckla stadsmiljön på Masthuggskajen
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Nu bildas samverkansorganisationen Samverkan Masthuggskajen som ska utveckla Masthuggskajen till en levande stadsmiljö som bygger vidare på karaktären och stadslivet runt Järntorget och Långgatorna. Organisationen, som kommer drivas som en ideell förening, består av fastighetsägare i området.
– Det känns fantastiskt roligt att vi nu äntligen startar upp denna samverkansorganisation! Det engagerade och viktiga arbete som parterna bedrivit genom åren ska nu omsättas i praktiken för att möta vår målbild om en stimulerande och kontrastrik plats med tillåtande vardagskultur, säger Adelina Lundell, processledare hållbarhet på Älvstranden Utveckling, och den som har lett arbetet med områdets bottenvåningar de senaste åren.
Området Masthuggskajen sträcker sig från Första Långgatan till Oscarsleden, från Stigbergsbacken till Järntorget och ska på sikt rymma 1 300 bostäder och 6 000 arbetsplatser, hotell, parker och förskolor.
Bottenvåningarna viktig
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

