Foto: Gustav Kaiser
Stockholm Furniture & Light Fair skjuts fram till 2023
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Stockholm Furniture & Light Fair ställer in den planerade mässan i september. Möbelmässan kommer istället att arrangeras i februari nästa år.
Under pandemin har flertalet möbel- och belysningsmässor världen över tvingats skjuta upp eller helt ställa in sina aktiviteter. Det gäller även Stockholm Furniture & Light Fair som tvingades ställa in sin mässa i februari 2021 och skjuta på mässan i februari 2022.
– Vi fick ta ett snabbt beslut baserat på världsläget. Mässan gick inte att genomföra i februari, men för att erbjuda våra utställare och internationella besökare en ny möjlighet flytta fram den till 6–9 september. Signalerna från branschen talade för att man var positiv till detta. Med facit i hand har det visat sig att det splittrade branschen. Man valde mellan september 2022 och februari 2023. I dagsläget är det viktigaste att vi står enade och starka tillsammans. Därför väljer vi att ställa in mässan i september och ha fullt f
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

