Mærsk Tower – designat för forskning på hög nivå
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Med det 75 meter höga Mærsk Tower har Köpenhamns universitet tagit ett arkitektoniskt steg mot modern spjutspetsforskning.
Forskningstornet, designat av C. F. Møller och byggt med finansiering från A.P. Møller Foundation, är en utvidgning av universitets fakultet för hälsa och medicin, Panum Complex. Det främsta målet har varit att skapa en gränsöverskridande, flexibel och stimulerande forskargemenskap mellan institut, avdelningar och externa partners.
En viktig del för att uppnå visionen var att gå ifrån konventionella strukturer, förklarar Mads Mandrup Hansen, partner på C.F. Møller och ledande arkitekt på projektet. Med en öppen förbindelse mellan de olika våningarna bryter Mærsk Tower med traditionellt formgivna laboratoriemiljöer som vanligtvis är begränsade till en horisontell utformning. Den övergripande layouten för Mærsk Tower bygger på idén om forskningsavdelningar som kan expandera såväl vertikalt som horisontellt.
[caption id="att
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

