Skanska bygger 392 lägenheter i centrala Norrköping för cirka 560 miljoner kronor.
Det rör sig om totalt 11 punkthus och lamellhus som ritats av Skanska i nära samarbete med Lundbergs. Husen blir mellan sex och åtta våningar höga med lägenheter i storlekar mellan ett och fem rum och kök samt gemensamt garage under mark. Husen byggs i tre kvarter nära Motala ström, universitetet och Louis De Geer konsert- och kongress.
Planen är att de nya husen ska miljöcertifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Viktiga fokusområden är energieffektivitet, ventilationssystem och god inomhusmiljö. Genom individuell mätning av varmvatten blir det möjligt för hyresgästerna att själva påverka sin månadskostnad, uppger Skanska.
Byggstart är planerad till december 2015 förutsatt att bygglov vunnit laga kraft. Färdigställande och inflyttning sker etappvis med start 2018 och före utgången av 2019 beräknas det sista huset vara färdigt för inflyttning.

