Svanencertifierade hem i Stensjöparken färdigställs 2027

Svanencertifierade hem i Stensjöparken färdigställs 2027

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Med ett högt och soligt läge över Stensjön i Mölndal har Riksbyggen under över tio år utvecklat och byggt cirka 300 bostäder. Av dessa har Götenehus Bostad fått uppdraget att leverera lite mer än 100 av dem. Den avslutande delen av utvecklingen omfattar etapperna 1, 2 och 3 av Stensjöparken.

Området innehåller 65 äganderätter bestående av radhus och villor, med en boarea som varierar mellan 104 och 145 m².

Etapp 1 och 2 har blivit slutförda och invändiga. För närvarande pågår avslutningen av etapp 3, med inflyttning som planeras att ske successivt under perioden januari till maj 2027.

Livskvalitet och tillgänglighet

Både etapp 2 och 3 kommer att certifieras med Svanen enligt Generation 4, vilket ytterligare förstärker områdets profil när det kommer till hållbarhet.

Stensjöparken erbjuder en attraktiv boendemiljö med nära avstånd till både natur och stadsliv. Med Herkulesspåren, Bohusleden samt Gunnebo slott och trädgårdar i närheten, samt goda transportförbindelser till Mölndal och Göteborg, förenas livskvalitet med lättillgänglighet. Inom området finns också både förskola och grundskola.

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.