Ny certifiering skräddarsydd för ombyggnationer: Miljöbyggnad Ombyggnad
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Nu lanseras SGBC:s nya certifiering, Miljöbyggnad Ombyggnad, som erbjuder en efterfrågad flexibilitet och anpassningsmöjlighet för svenska ombyggnadsprojekt. Systemet är en utveckling och sammankoppling av de två befintliga certifieringarna Miljöbyggnad Nybyggnad samt Miljöbyggnad iDrift.
Miljökraven för byggnader ökar och branschens hållbarhetsarbete utvecklas i hög hastighet. Att uppdatera befintliga certifieringssystem i takt med en föränderlig omvärld, är en viktig del av SGBC:s arbete för att framtidssäkra vår byggda miljö.
”Det är viktigt att vi tar hand om och vidareutvecklar det befintliga fastighetsbeståndet. Med Miljöbyggnad Ombyggnad tar vi ett nytt och viktigt steg i utvecklingen av SGBC:s certifieringar. Genom ett ökat fokus på renovering och återbruk blir integrerade och flexibla system som Miljöbyggnad Ombyggnad extra viktiga som en del av framtidens hållbara byggande”, säger Lotta Werner Flyborg, vd SGBC.
Höga miljökrav
Milj
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.