Bostadsministern på besök – SSSB välkomnar lättnader i byggkraven för fler och mer hållbara studentbostäder

Lappkärsberget studentbostäder

Bostadsministern på besök – SSSB välkomnar lättnader i byggkraven för fler och mer hållbara studentbostäder

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Bostadsminister Andreas Carlson besökte nyligen SSSB:s studentboende på Lappis vid Stockholms universitet, i samband med att regeringen presenterade lagrådsremissen för nya byggregler.

– Bostadsministern var på plats tillsammans med SVT för att göra ett inslag om framtidens studentboende. Det är särskilt roligt att välkomna ministern tillbaka, då han i oktober 2023 var på plats för att inviga just dessa bostäder, berättar Mattias Carrass, vd på SSSB.

SSSB välkomnar lättnader i byggkraven

SSSB välkomnar regeringens förslag om lättnader i byggkraven, som skulle underlätta nyproduktionen av studentbostäder och möjliggöra effektivare bostäder i samband med ombyggnation av äldre bestånd. Med större flexibilitet i utformningen av bostäder kan efterfrågan mötas snabbare och det går att skapa fler trygga och prisvärda hem för studenter i attraktiva lägen.

Annons

– Vi ser positivt på förändringarna och hoppas och tror att de kan bidra till att fler studentbostäder byggs i Stockholm. Det är avgörande att vi skapar fler bostäder för studenter, samtidigt som vi bibehåller god kvalitet och funktion, säger Mattias Carrass.

Yteffektivitet avgörande

Det nya lagförslaget skulle innebära en mer hållbar utveckling av både befintligt bestånd och framtida projekt. Genom möjligheterna att bygga något mindre våtrum och mindre bostäder kan resursförbrukningen och miljöpåverkan minska, både i byggprocessen och under bostädernas livslängd.

– Ett effektivare nyttjande av yta och material är en avgörande del i vårt långsiktiga arbete för ett mer hållbart studentboende. Vi ser fram emot att fortsätta arbeta för att fler studenter i Stockholm ska få ett bra och prisvärt boende under sin studietid, säger Mattias Carrass.

[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.