Peab ska hjälpa nyanlända till jobb

Peab ska hjälpa nyanlända till jobb

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Peab har skrivit på en avsiktsförklaring med Arbetsförmedlingen med ambitionen att under tre år ta emot minst 100 nyanlända i anställning, praktik eller yrkeskompetensbedömning.

– Migration är en av de viktigaste framtidsfrågorna och i den situation som nu råder måste alla samverka för att bättre ta till vara på nyanländas kunskap och erfarenhet. Som stor samhällsaktör vill vi självklart verka för integration och på så sätt driva en positiv samhällsutveckling, säger Tina Hermansson Berg, Personaldirektör på Peab i ett pressmeddelande.

– Byggsektorn är en het arbetsmarknad och det är därför nödvändigt att tillföra kompetens för att klara försörjningen framåt. En snabbare integration och bättre tillvaratagande av nyanländas kompetens är en viktig förutsättning för tillväxt, menar Tina Hermansson Berg.

Annika Pegelow, biträdande marknadschef på Arbetsförmedlingen i Skåne, menar att Peabs stora nätverk och kontaktytor är värdefulla för de som är nya i Sverige.

– På sikt kan satsningen på nyanlända både gynna integrationen och förbättra situationen för bristyrken inom byggbranschen, konstaterar Annika Pegelow.

Peab har tidigare meddelat att de vill engagera sig i flyktingfrågan och har också tecknat ett hyresavtal med Migrationsverket om ankomstboende på Ljungbyghed Park i Klippan där ett kommunikationscenter med datorer med internetuppkoppling installerades för nyanlända som vill komma i kontakt med familj och släkt.

Tina Hermansson Berg. Foto: Skanska.

 

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.