Nicholas Klokholm. Foto: Lasse Gammeljord
Single source of truth är byggindustrins gyllene möjlighet
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Svenska byggprojekt rymmer otroligt mycket data och byggbranschen har äntligen kommit igång med arbetet att nyttiggöra denna. Samtidigt är det långt kvar till den punkt där byggföretagen använder data på ett sätt som verkligen optimerar effektiviteten och kvaliteten i det som byggs. De som satsar på detta kommer stå som vinnare inom bara några år. Det menar Nicholas Klokholm, Construction Specialist, på Autodesk Construction Solutions.
En sak är tydlig. I byggprojekt är själva arbetsflödet centralt för att bygga rätt och bygga lönsamt. Det handlar om samtliga delar, designfasen, planeringsfasen, byggfasen, överlämning och drift. I alla dessa faser är det optimala att samtliga deltagande aktörer kan dela kvalitetssäkrad data, och detta i realtid.
För byggprocessen är känslig för störningar. Om projektet försenats i en fas så leder det till en mängd propagerande återverkningar i systemet. Beställda fönster kanske inte kan monteras vid den tid
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

