Byggstart för solcellsfasad inspirerad av textilkonst
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
En nästan 900 m2 stor färgglad solcellsfasad kommer pryda Wallenstams nya parkeringsgarage i Mölnlycke Fabriker. Utformningen har inspirerats av textilkonstnären Viola Gråstens designstil.
Tre av Soltech-koncernens dotterbolag, g Soltech Sales & Support, Fasadsystem och Rams El, har nu börjat bygga en estetisk solcellsfasad i Mölnlycke Fabriker, Göteborg, åt fastighetsbolaget Wallenstam. Fasaden blir nära 900 m2 stor och kommer att skifta i blått, terrakottarött, grönt och orange när den snart står färdig.
– Det är fantastiskt roligt att det här projektet nu är verklighet och solcellsfasaden är ett kvitto på att arkitektur, grön teknik och design med fördel kombineras. Extra roligt är att vi genomför projektet med två av våra systerbolag och vi är övertygade om att Wallenstam kommer att bli nöjda med sin nya vackra solcellsfasad, säger Markus Svensson, vd på Soltech Sales & Support.
Energi till laddstolpar
Solcellsfasaden är belägen p
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

