Kunskap om tegel ska göra det lättare för arkitekter att bygga för framtiden
ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]
Att dagens byggbransch präglas av allt högre hållbarhetskrav har inte gått någon förbi. Men trots att viljan och ambitionen för att bygga bättre byggnader är stark, krävs det ännu mer kunskap och verktyg som kan hjälpa branschens aktörer att välja rätt bland alla material. Därför bjuder wienerberger nu in arkitekter till ett hållbarhetsevent som kommer att fokusera på tegel som en naturlig del av framtidens byggbransch.
Tegel är ett klassiskt byggmaterial som är känt för sitt tidlösa uttryck och sin beständighet – något som gör det till ett bra val när man vill bygga för framtiden. Men arkitekter stöter ofta på hinder när det gäller att kommunicera teglets fördelar till sina kunder. Därför kommer wienerberger att arrangera ett hållbarhetsevent för just arkitekter, med fokus på att informera om hur man kan kombinera traditionella byggmaterial med moderna hållbarhetskrav.
- Hållbarhetskraven ökar ständigt och det är avgörande för arki
[aas_zone zone_id="20603"]
Lämna en kommentar
Regler för kommentarer på Hållbart Byggande
Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.

