HSB byggstartar 35 lägenheter i Södra Haga Sundsvall

HSB byggstartar 35 lägenheter i Södra Haga Sundsvall

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Den 29 mars byggstartar HSB Södra Norrland projektet Solgläntan i Sundsvall med totalt 35 lägenheter.

De 35 bostadsrätterna är fördelade på fyra huskroppar som ligger på Södra Haga i Sundsvall. Lägenheterna omfattar 3-5 rum och kök. Inflyttning är planerad till kvartal 3, 2017.

– Solgläntan är en viktig del i skapandet av ett nytt, attraktivt bostadsområde med utsikt över staden och vattnet, säger Anders Wallner, vice vd på HSB Södra Norrland. Något som rimmar mycket väl med stadens vision för området.

Projektet byggs i enlighet med Miljöbyggnadsklass Silver. Husen har ritats av FE Arkitekter.

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.