Lynea har påbörjat ett projekt där 56 radhus ska byggas i Slättmalm, Botkyrka kommun.
Dessa radhus kommer att konstrueras i trä, med moderna tvåvåningsplanlösningar och hög kvalitet. Alla bostäder kommer att uppföras för att uppnå Svanenmärkning och är designade för att uppfylla stränga hållbarhetskrav, med material av fin kvalitet och energieffektiva lösningar.
Senaste tillskottet
Slättmalm är ett växande bostadsområde som ligger naturnära vid Malmsjön, öster om Vårsta centrum inom Botkyrka kommun. Området har bra kommunikationer till Stockholm och expanderas med saker som förskola, park och ny kollektivtrafik.
Byggandet har inletts med Blooc och Derome som samarbetspartner, och de första bostäderna beräknas bli klara under hösten 2027.
Slättmalm är det senaste tillskottet i Lyneas samarbete med Blooc och Derome. Tillsammans har dessa tre aktörer inlett ett projekt som handlar om 220 hus i Storstockholm. Lynea har nu en portfölj med totalt 440 radhus och parhus, varav 70 av dessa har redan avslutats.
Speglar ambitionen
”Slättmalm är ett fint exempel på den typ av välplanerade bostäder i attraktiva lägen som vi vill kunna erbjuda våra kunder. Genom projektet kompletterar vi portföljen söderut och får en mer välbalanserad geografisk närvaro, med attraktiva lägen i både söder och norr i Stockholms Län,” säger Josefin Bergholtz, vd för Lynea.
”Vi är glada att fortsätta vårt samarbete med Lynea och att tillsammans med Derome byggstarta ännu ett projekt. Slättmalm speglar vår ambition att utveckla hållbara och välplanerade radhus i klassiska trädgårdsstäder, och det är värdefullt att göra det tillsammans med en långsiktig ägare,” säger Stefan Gustavsson, vd på Blooc.


