CO-Pilot är först ut i byggbranschen att HBTQ-certifieras av RSFL.
Målsättningen har varit att ge anställda i företaget ökad kunskap i HBTQ-frågor, ett normkritiskt tänkande samt att skapa förutsättningar för ett öppet och inkluderande bemötande ur ett HBTQ—perspektiv. Efter ett halvårs arbete och utbildning finns nu en konkret handlingsplan utformad och företaget har påbörjat ett strategiskt arbete i syfte att skapa en god arbetsmiljö och ett HBTQ-kompetent bemötande.
– Nu börjar ansvaret för det stora arbetet med att leva upp till den handlingsplan vi utformat, att hålla frågan levande och inspirera andra, säger Nils Johansson, CO-Pilots vd.
Fokus för är hbtq-certifieringen är enligt RFSL hbtq-personers livsvillkor, normer kopplade till kön och sexualitet, samt vad ett hbtq-kompetent bemötande innebär. Utbildningen berör alla diskrimineringsgrunder och undersöker hur flera olika normer samverkar. Ett historiskt perspektiv ges också över hur lagar och rättigheter förändrats över tid i Sverige.

