Utökad granskning i Miljöbyggnad

Utökad granskning i Miljöbyggnad

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Under 2016 börjar SGBC med så kallad utökad granskning i Miljöbyggnad. Ungefär var femte byggnad som ansöker om certifiering eller verifiering kommer att granskas närmare, meddelar organisationen.

Till exempel genomförs platsbesök för att jämföra uppgifter i ansökan med byggnaden. Den utökade granskningen kommer att ske under den ordinarie granskningen och medför inga extra avgifter. Den utökade granskningen är ett sätt att säkerställa om en byggnad lever upp till sitt betyg så att Miljöbyggnad fortsätter att vara ett starkt varumärke, menar SGBC.

HSB:s Kvarnbyterrassen i Mölndal ska certifieras enligt Miljöbyggnad.

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.