Familjebostäders års- och hållbarhetsredovisning 2024: Minskade klimatutsläpp och rekordnöjda hyresgäster

Familjebostäders års- och hållbarhetsredovisning 2024: Minskade klimatutsläpp och rekordnöjda hyresgäster

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Familjebostäder redovisar ett starkt resultat för 2024. Satsningar på service och underhåll resulterade i en rekordhög kundnöjdhet. 440 nya hyresrätter stod klara för inflyttning. En ny klimatstrategi leder vägen mot halverade utsläpp till 2030.

– Trots oro i omvärlden och stor osäkerhet på marknaden har Familjebostäder levererat 440 nya hyresrätter, nått en rekordhög kundnöjdhet och på allvar inlett arbetet med att halvera våra klimatutsläpp också i vår ny- och ombyggnation, säger Karin Jacobsson, tillförordnad vd för Familjebostäder.

Omställning av byggprocessen

Klimatomställningen är en av vår tids största utmaningar. Under året skärpte vi klimatmålen för att halvera klimatutsläppen till 2030. Det kräver en stor omställning i hela byggprocessen och bolaget tog viktiga steg för att alla byggprojekt ska präglas av cirkulärt byggande och återbruk.

Annons

– Vi minskar utsläppen när vi bygger nytt, ökar återbruk vid ombyggnation och fortsätter arbetet med att optimera driften för minskad energianvändning. Vi har i vår klimatstrategi stakat ut vägen mot halverade utsläpp, säger Karin Jacobsson.

Höjdpunkter från års- och hållbarhetsredovisningen 2024:

Vi avslutade två stora stadsutvecklingsprojekt – Älvsjöstaden och Drevvikshöjden, där vi totalt byggt över 1 500 nya hyresrätter till stockholmarna.
Familjebostäders totala klimatutsläpp minskade med 3,7 procent och energianvändningen minskade med 3,4 procent.
Vi hade inflyttning i 440 hyresrätter och påbörjade 87 nya bostäder.
Satsningar på löpande underhåll och service till våra hyresgäster resulterade i ett rekordhögt serviceindex som placerade Familjebostäder bland Sveriges fem bästa hyresvärdar.
Vi stärker tryggheten där det gör mest nytta – förbättrar husen, förebygger brott och genom sociala aktiviteter. Alla insatser ledde till att trygghetsindex ökade till 81,3.

[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.