Internationella prisnomineringar för Stockholms studentbostäders ledarskaps- och hållbarhetsarbete

Internationella prisnomineringar för Stockholms studentbostäders ledarskaps- och hållbarhetsarbete

ANNONS
[aas_zone zone_id="20304"]

Annons
[aas_zone zone_id="10948"]
Annons

Stockholms studentbostäder är nominerade i två kategorier i årets Best in Class Awards, som delas ut av den europeiska organisationen The Class Foundation. Utmärkelserna uppmärksammar aktörer som utvecklar och förbättrar studentboenden i Europa.

Stockholms studentbostäder är finalist i kategorierna PBSA Leader Award och Best Resident Wellbeing Programme. Nomineringerna lyfter fram arbetet med att utveckla studentbostäder utifrån studenternas behov och skapa trygga och trivsamma boendemiljöer som stärker den psykiska hälsan och gemenskapen.

Drömmarnas stad

– Det känns fantastiskt roligt att vårt arbete uppmärksammas internationellt. För oss handlar studentboendet om mer än bara tak över huvudet. Vi bidrar till att Stockholm blir drömmarnas stad för studenter, där de mår bra och kan vara del av en gemenskap, säger Mattias Carrass, vd för Stockholms studentbostäder.

På Lappkärrsberget bor nästan 3000 studenter och Stockholms studentbostäder driver bland annat utomhusgym, padelbana med lektioner och turneringar, tillgång till kajaker, årliga utomhuskonserter och utomhusbio på stranden.

Studenternas perspektiv

– Tillsammans skapar aktiviteterna möjlighet till en levande gemenskap. Många av våra hyresgäster kommer in i ett helt nytt sammanhang när de börjar studera och vill träffa nya vänner.  Vi vet att det är betydelsefullt att vi erbjuder aktiviteter som bidrar till studenternas välbefinnande, säger Mattias Carrass.

I kategorin PBSA Leader Award prisas en ledare som skapar bestående förändring och formar dagens studentboende. Stockholm studentbostäders kommunikationschef Marlene Lundqvist är nominerad som finalist för sitt arbete med att kartlägga studenternas boenderesa, som har introducerat ett helt nytt arbetssätt inom svensk studentbostadssektor.  Genom att utgå från studenternas perspektiv har hon förbättrat kommunikationen och gjort det enklare att bo hos SSSB. Resultatet är både högre nöjdhet bland studenter och en modell som nu inspirerar hela branschen.

Mer inkluderande studentboende

– Att Marlene Lundqvist är nominerad gör oss extra stolta. Hennes arbete med att sätta studenternas perspektiv i centrum inspirerar oss internt och andra aktörer i Sverige. Det bidrar till att driva utvecklingen mot ett mer inkluderande studentboende, säger Mattias Carrass.

Pristutdelningen sker i början av november på The Class Conference i Lissabon, Portugal. The Class Foundation är en europeisk tankesmedja som arbetar för att utveckla framtidens studentboenden och lärandemiljöer. Genom forskning, nätverk och årliga konferenser sprider organisationen kunskap och goda exempel inom branschen.

Sponsrat innehåll från Paroc
[aas_zone zone_id="20603"]
[aas_zone zone_id="20031"]

Relaterade artiklar

Lämna en kommentar


Regler för kommentarer på Hållbart Byggande

Vi ser gärna att du som läsare bidrar med synpunkter och tankar. Tänk dock på att hålla en god ton. Diskussioner och synpunkter välkomnas liksom kritik, däremot bör det handla om sakfrågan och inte om en person. Vi önskar en civiliserad ton i vårt kommentarsfält och alla påhopp, kränkningar, stötande språk eller uttryck tas bort.