Uppmärksammat cirkulärt bygginitiativ en av finalisterna i årets Återvinningsgala
Hjältar i återvinningsbranschen hyllas på Återvinningsgalan som går av stapeln i slutet av november. Wallenstam är en av finalisterna i kategorin årets cirkulära bygginitiativ med Östermalmshallens tillfälliga saluhall som blev padelhall.
När anrika Östermalmshallen i Stockholm skulle renoveras 2016 byggdes en tillfällig saluhall på Östermalms torg. En byggnad som ritades av Tengbom Arkitekter och som blivit flerfaldigt prisbelönad för sin arkitektur. När man fyra år senare hade färdigställt renoveringen förvärvade Wallenstam den stilrena byggnaden i trä. Ett år efter förvärvet stod hallen klar med ny funktion i form av Östermalmshallen padel i Mölnlycke.
Ett av Sveriges största återbruksprojekt
Hållbarhet och återbruk har varit en ledstjärna genom hela projektet. Inredning och allt annat material har återbrukats, återvunnits eller sålts.
– Östermalmshallen padel är ett hållbart projekt från start till mål och ett av Sveriges största återbruksprojekt där en unikt stor byggnad kunnat återanvändas för ett nytt syfte, säger Karin Mizgalski, hållbarhetschef på Wallenstam.
I kategorin årets cirkulära bygginitiativ utgår juryn från hur cirkulära flöden har prioriterats i ett ombyggnads- eller renoveringsprojekt. Det kan exempelvis gälla återbruk, inbyggande av förnyelsebara material eller användning av cirkulär design. Bakom Återvinningsgalan som arrangeras den 24 november står tidningen Recycling tillsammans med Avfall Sverige och Återvinningsindustrierna.
