Till huvudinnehållet

Välkommen till nya Hållbart Byggande

I fokus

Konsten att göra miljövänlig marknadsföring

Den högljudda miljöargumentationen blir allt vanligare inom marknadsföringen, så även inom byggbranschen. I marknadsrättslig mening gäller det dock att kunna styrka påståenden om att en produkt eller tjänst inte påverkar miljön. Ett nytt EU-direktiv kan också komma att tvinga bolag att ta sin marknadsföring, miljömässig eller annan, på större allvar.

Eva Lindselius 26 december, 2019 • 6 minuters läsning
Konsten att göra miljövänlig marknadsföring
Daniel Tornberg Foto Marlaw

Vad som i praktiken ibland är så kallad grönmålning, att framställa sig och sina produkter som mer ”miljövänliga” än de kanske är. Så har till exempel detaljhandeln de senaste åren kraftigt marknadsfört sig som goda företag med miljön - social såväl som klimatmässigt - i fokus. Men färre liter vatten för att tillverka jeans kan ställas mot omvittnat dåliga villkor i de fabriker där de sys. Ett annat exempel är skogsnäringen, som appellerar till vår naturkänsla. De senaste årens skogsbränder, som enligt många bedömare blivit omfattande tack vare contortatallar och brist på vattenhållande lövträd, talar ett delvis annat språk. Att det är svårutredda frågor syns inte minst av prejudikatet i Högsta förvaltningsdomstolen nyligen. Där slog man fast att bolag som klimatkompenserar får göra skatteavdrag om syftet med kompensationen var att öka sin omsättning, inte om det gjordes av miljöskäl.

Skillnad på konsument och B2B

När det gäller reklam direkt mot konsument råder marknadsföringslagen, som är svår att runda sett ur den synvinkeln och som bevakas av Konsumentverket. Eftersom det inte finns förhandsgranskning av annonser i Sverige sker ingen sållning innan själva marknadsföringen utan eventuella böter utdöms i efterhand. När det gäller falska miljöpåståenden har regeringen givit Konsumentverket i uppdrag att motverka marknadsföring med miljöaspekter som inte är underbyggda. Den svenska marknadslagstiftningen gör ingen skillnad på reklam till konsumenter och dito till och mellan företag, så kallad business to business, B2B.

För de sistnämnda förväntas däremot mottagaren ha högre kunskap, vilket skapar en osäkerhet om vad som gäller. Det blir inte lika självklart, även om det finns en del tolkningar i saken. Bland annat har EU-kommissionen, i en vägledning till direktivet 2005/29/EG om otillbörliga affärsmetoder, angivit några riktmärken. Här pekar man på att företag måste ha ett ordentligt underlag och kunna styrka produktens miljövänlighet för att ens använda ett miljöpåstående.

Dom i Patent- och marknadsdomstolen

Byggbranschen har haft några mål i Patent- och marknadsdomstolen. (PMD) som visar på komplexiteten i frågan. Förra året dömdes en färghandelskedja som i reklam i reklam riktad mot konsument men även yrkesmålare, i en mängd svepande miljöpåståenden bland annat hävdat att färgen baserades på ekologiskt nedbrytbara bindemedel med mycket låta emissionsvärden. PMD dömde på 31 punkter för falsk marknadsföring. Nyligen kom också domen mot ett företag som marknadsförde isoleringsmaterial i träfiber/cellulosa och där branschföreningen för mineralull, Swedisol, varit motpart.

Enligt, Mats Björs, vd på Swedisol, hör osanna miljöpåståenden inte till ovanligheterna.

— Jag skulle säga att det tyvärr är ganska vanligt förekommande och vår hållning från Swedisols sida är att faktiskt inte använda begreppet ”miljövänlig” över huvud taget. Vi skulle verkligen behöva en mer reko och sann marknadsföring i vår bransch, inte minst när det gäller viktiga frågor som klimatpåverkan och brandskydd, säger han.

De större aktörerna sköter sig oftast medan det är de mindre företagen som gärna tar till överord när det gäller miljöargument, menar Mats Björs.

— I grunden tänker jag att det handlar om okunskap och de allra flesta ger också med sig när vi säger till. Just nu har vi ett annat ärende där vi lämnat in underlag till PMD. Den här gången gäller det återigen träfiberisolering, där företaget menar sig vara mer klimatsmart och ge säkrare brandskydd än konkurrenternas. Detta kan bli intressant för hela byggbranschen eftersom det även omfattar fukt och värmelagring, inte bara klimat och brandskydd. Att vilseleda kring något så viktigt som brandskydd är inte bara osakligt, det kan vara rent livsfarligt. Vi har ännu inte fått besked om när det blir rättegång men helt klart är detta ett viktigt mål som kan få stor betydelse i framtiden.

Byggvarubedömningen är viktig

En viktig parameter för byggbranschen när det gäller dessa frågor är plan- och bygglagen (PBL). I PBL talas det mycket om miljöaspekter men lagstiftaren går inte in i detalj hur de olika paragraferna ska uttolkas utan lämnar det till kommunerna. Ett exempel: för planläggning gäller att ”en långsiktig god hushållning med mark, vatten, energi och råvaror samt goda miljöförhållanden i övrigt” ska råda. Hur det ska ske får alltså kommunerna själva bestämma.

Hjälp finns i till exempel Byggvarubedömningen, som genom säkerställda kriterier via ett rött-gult-grönt-system ger en grund för beställare att göra upphandlingar på ett hållbart sätt. Detta oavsett hur intensiv marknadsföring eller miljömässigt dåligt underbyggda argument som producenten använt.

Tobias Svadling på Wistrand advokatbyrå i Göteborg är advokat med entreprenadrätt som specialitet. Han tror att den högljudda miljöargumentationen kommer att bli mer och mer vanlig när det gäller marknadsföring inom byggbranschen. I marknadsrättslig mening måste man dock kunna styrka påståenden om att en produkt eller tjänst inte påverkar miljön.

— Det är generellt svårt att styrka vad som är klimatneutralt, inte farligt för miljön, hållbart etcetera och i ett brett perspektiv kan därför miljöargument ofta vara farliga. Det gäller för beställare att ställa så preciserade krav som möjligt i förfrågningsunderlag. På så vis begränsas risken att entreprenören upphandlar material utifrån miljöargument som kan vara vilseledande, säger Tobias Svadling.

Många saknar rutiner

Daniel Tornberg, advokat och partner vid Advokatfirman Marlaw, har marknadsrätt som specialitet och menar att grönmålning stadigt ökar.

— Det är ett utbrett problem inom de flesta branscher och skälet är väl just oron för miljön hos många professionella beställare, konsumenter och i samhället i stort. Många företag använder sig därför av just miljöargumenten för att nå sina kunder. Men domstolarna har upprepade gånger varit tydliga med att man måste vara mycket precis och och ha ordentliga underlag för sina påståenden om dessa slags argument ska användas. Det är dessutom många företag som saknar rutiner för sin marknadsföring när det gäller just miljöargument.

Ofta är det inte en prioriterad fråga och kunskapen även inom stora företag är, enligt Daniel Tornbergs uppfattning, ganska låg.

— Det finns givetvis undantag, som exempelvis bank och försäkringsbranschen. De är duktiga på att hantera sin miljömarknadsföring på ett vettigt sätt eftersom konsekvenserna för dem kan bli allvarliga om man ger ut fel information. För flera andra branscher är så inte fallet och trots att varumärket kan komma att lida skada är man uppenbarligen beredd att ta risken.

Nya regler väntas inom EU

Att reklam ska vara med sanningen överensstämmande gäller inte bara miljön. Den diskussionen finns även om andra argument. Nu överväger man inom EU att det ska kunna bli böter på upp till 4% av ett bolags omsättning om överträdelse av det marknadsföringsrättsliga regelverket sker.

— Det är riktigt och än så länge är förslaget under bearbetning och ingår i en modernisering av EU:s konsumentskyddsregler, berättar Daniel Tornberg. Går det igenom kommer det att förändra marknadsföringen i grunden. Man kommer att bli tvungen att sköta sig eftersom hotet om så höga böter kommer att vara självsanerande. Som en jämförelse kan genomslagskraften hos dataskyddsförordningen (GDPR) nämnas. Tillsynen i Sverige är svagare jämfört med andra länder. B2B faller emellan stolarna men i praktiken kan det ändå vara Konsumentverket om det kan drabba konsument. Därför kommer det nya direktivet att tvinga bolagen att ta sin marknadsföring — miljömässig eller annan — på större allvar.



Fastighet

Panasonic bygger ut sin europeiska värmepumpsverksamhet

Tillverkning i flera europeiska länder, satsningar på produktutveckling och nya tekniska lösningar ska stärka Panasonics position på värme- och kylmarknaden. Samtidigt påverkas branschens utveckling av nya regelkrav, energipriser och ett växande behov av kylning.

Mikael Häggblad 28 oktober, 2026 • 2 minuters läsning
Martin-Gustafsson, försäljningschef på Panasonic Heating & Cooling Solutions
Martin-Gustafsson, försäljningschef på Panasonic Heating & Cooling Solutions Panasonic

Panasonic stärker sin europeiska verksamhet inom värme och kyla genom investeringar i forskning, produktutveckling och tillverkningskapacitet. Företaget har bland annat byggt ut produktionen i Tjeckien och genomfört förvärv och strategiska samarbeten för att bredda sin verksamhet.

Tillverkningen av företagets lösningar för uppvärmning och kylning sker i dag vid anläggningar i Tjeckien, Frankrike, Italien och Polen. Enligt Panasonic ska den europeiska produktionsbasen göra det lättare att anpassa produkter, teknisk support och service till regionala marknadsbehov.

Nya krav förändrar marknaden

Värmepumpsbranschen påverkas av flera parallella förändringar: övergången till fossilfri uppvärmning, varierande energipriser, ökande behov av kylning och skärpta krav på köldmedier. För tillverkare innebär utvecklingen att energieffektivitet behöver kombineras med anpassning till nya regelverk och olika förutsättningar på de europeiska marknaderna.

Panasonic uppger att företagets produktutveckling är inriktad på att möta kommande EU-krav och att investeringarna i forskning och utveckling fortsätter.

– Vi håller uppe takten i våra investeringar i forskning och utveckling, och planerna för nya produkter ligger fast. Europa är fortsatt en långsiktig prioritet för oss, säger Toshikatsu Fukunaga, chef för affärsområdet Hydronic Solutions & Data Centre på Panasonic.

Även samspelet mellan värmepumpar, uppkopplade styrsystem och elsystem får betydelse. Effektiv styrning kan hjälpa fastighetsägare och hushåll att anpassa energianvändningen efter behov och förutsättningar. Samtidigt påverkas investeringarnas lönsamhet av elpriser, nätkapacitet och de ekonomiska villkoren för elektrifiering.

Nordiskt klimat ställer höga krav

I Sverige är förmågan att leverera värme vid låga utomhustemperaturer en central faktor vid val av värmepump. Panasonic uppger att företagets modeller kan ge värme vid temperaturer ned till −25 grader, medan vissa modeller är avsedda att fungera vid temperaturer ned till −28 grader.

– Det är under de kallaste dagarna som behovet av värme är som störst och som värmesystemet verkligen sätts på prov. För svenska hushåll är det avgörande att värmepumpen fortsätter att leverera även när det är långt under noll ute. Våra värmepumpar ger pålitlig värme och ett gott inomhusklimat ner till −25 °C, och vissa modeller klarar ända ner till −28 °C, säger Martin Gustafsson, försäljningschef för Sverige på Panasonic.

För fastighetsägare och installatörer blir det därmed viktigt att bedöma mer än nominell energieffektivitet. Prestanda vid kyla, dimensionering, styrning och systemets samspel med byggnadens värmebehov påverkar hur väl en värmepumpslösning fungerar i praktiken.


Dela artikeln

ANNONS
Paroc AB

Ventilerade fasader: Nyckeln till hållbart byggande och lägre energianvändning

Ventilerade fasader har länge uppskattats för sin förmåga att hantera fukt och bidra till hållbara byggnader. Men fasadens verkliga prestanda avgörs av flera samverkande faktorer. Rätt isolering, god fukthantering och kontroll av luftrörelser kan minska energiförluster, förbättra byggnadens energiprestanda och bidra till en lägre klimatpåverkan över hela livscykeln.

Sponsrat innehåll 27 oktober, 2026 • 2 minuters läsning
BILD 1 - ventilerad-fasad-artikel-44-785x470px-2
Paroc

Fasaden är en av byggnadens viktigaste komponenter för att
skapa energieffektivitet. För att begränsa värmeförluster och säkerställa låg
energianvändning krävs ett klimatskal som fungerar lika bra i praktiken som i
teorin.

I ventilerade fasader skapar luftspalten bakom
fasadbeklädnaden förutsättningar för att transportera bort fukt och hålla
konstruktionen torr. Det är en viktig förutsättning för att isoleringen ska
behålla sina egenskaper och fortsätta leverera god värmeprestanda under många
år.

Energieffektivitet handlar om mer än U-värden

Vid projektering av energieffektiva byggnader ligger fokus
ofta på U-värden och isoleringens värmeledningsförmåga. Men den verkliga
energiprestandan påverkas också av hur luft rör sig i fasadkonstruktionen.

Om luft kan tränga in i eller genom isolerskiktet uppstår så
kallad konvektion, vilket ökar värmeförlusterna och kan försämra isoleringens
faktiska prestanda. Forskning visar att vindpåverkan, byggnadshöjd och detaljer
i fasadutformningen kan ha stor betydelse för hur väl konstruktionen fungerar i
verkliga förhållanden.

Därför blir valet av isolering och fasadsystem avgörande för
att säkerställa att byggnaden når den energiprestanda som planerats.

Fuktsäkerhet och energiprestanda går hand i hand

Ett hållbart byggande handlar inte bara om att minska
energianvändningen idag, utan också om att säkerställa att byggnaden fungerar
effektivt under hela sin livslängd.

Ventilerade fasader bidrar till att skydda konstruktionen
från fuktrelaterade problem som annars kan påverka både isoleringsförmåga och
byggnadens livslängd. Genom att minska risken för skador och omfattande
renoveringar kan resurser sparas samtidigt som klimatpåverkan minskar.

För fastighetsägare innebär det lägre underhållskostnader
och mer förutsägbara driftförhållanden över tid.

BILD 2 - ventilerad-fasad-artikel-44-785x470px

Paroc

Helhetssyn ger bättre byggnader

Ventilerade fasader fungerar som ett sammanhängande system
där värmeisolering, fuktsäkerhet, brandskydd och ljudprestanda samverkar. När
dessa egenskaper balanseras redan i projekteringsfasen skapas bättre
förutsättningar för byggnader med hög komfort, god säkerhet och låg
energianvändning.

För projektörer och byggherrar innebär det att fokus bör
ligga på hela fasadens funktion, inte enbart på enskilda materialegenskaper.

En viktig del av framtidens hållbara byggande

När kraven på energieffektivitet och minskad klimatpåverkan
ökar blir fasadens roll allt viktigare. Ventilerade fasader kan bidra till att
minska byggnadens energibehov samtidigt som de skapar robusta och långlivade
konstruktioner.

Genom att kombinera effektiv isolering med kontroll av
luftrörelser och god fukthantering kan byggnader behålla sin prestanda under
lång tid. Resultatet är ett mer hållbart byggnadsbestånd med lägre
energianvändning, längre livslängd och bättre förutsättningar att möta
framtidens krav på resurseffektivitet och klimatansvar.

Läs mer i vår artikelserie om ventilerade fasader på vår
hemsida.


Dela artikeln

Cookies

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Core-template använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.